Tel Aviv

Izrael - Tel Aviv - plážTel Aviv-Jaffa, jak zní celý název druhého největšího izraelského města, je mnoha státy považován za hlavní město této biblické země. Česká republika ale za hlavní město považuje Jeruzalém. Je to poměrně nové město, které nemá skoro žádné historické památky. Výjimku tvoří starobylá Jaffa, kdysi samostatné město, které se stalo součástí Tel Avivu.

Město bylo založeno v roce 1909, ale první zmínky o této oblasti pocházejí už z roku 1470 před naším letopočtem. Tohoto města se za doby křižáckých výprav zmocnil dokonce i Richard Lví srdce. Pod nadvládou Turků a Napoleona Bonaparte byl Tel Aviv od 16. století a na začátku 20. století přebrala moc nad městem Velká Británie. Nezávislost Izraele byla vyhlášena 14. května 1948.

Turistům je k dispozici kolem 40 luxusních hotelů, nachází se zde velké množství nočních klubů, světově známé restaurace, ale hlavně pověstné zlatavé pláže. Z pražského letiště Václava Havla se do Tel Avivu dostanete přímou cestou.

Díky spojení evropských prvků s prvky orientálními došlo ve městě k vytvoření originální architektury. Asi největší podíl na současné podobě města má pravděpodobně architekt Le Corbusier, na jehož práci se můžete zajít podívat do Rothschildova bulváru. Celému tomuto celku se říká Bílé město a je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Dalším zajímavým místem je náměstí Dizengoff Square, v jehož středu stojí fontána, která se trochu podobá naší zpívající fontáně v Mariánských lázních. Každou hodinu zde můžete sledovat gejzíry vody a ohně a poslouchat přitom hudbu.

Až zde budete trávit dovolenou, nezapomeňte se podívat do některého z mnoha muzeí, například muzeum Eretz Izrael, Tel Avivské muzeum umění nebo Muzeum voskových figurín. Nachází se zde také nejlepší izraelská divadla a galerie. Ve městě najdete také jednu z největších univerzit v Izraeli, Univerzitu Tel Aviv.

© Copyright 2024 | Izrael | www.izraelem.cz
Provozuje: MFÁčko